|
|||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
ČLANSTVO I USTROJSTVOČlanak 11.Članom Udruge Matapur mogu postati svi državljani Republike Hrvatske i strani državljani te domaće i strane pravne osobe, sukladno Zakonu o udrugama, koji prihvate Statut Matapura pod jednakim uvjetima navedenim ovim Statutom. Članak 12.Članstvo u Udruzi Matapur zasnovano je na dobrovoljnosti, solidarnosti i jednakosti, a može prestati istupanjem ili isključivanjem. Članak 13.Članovi Udruge Matapur imaju sljedeća prava i obveze:
Udruga Matapur broji 9 članova.
Predsjednica: Lidija Bajuk, glazbenica i književnica, dipl. etnologinja i antropologinja (www.lidijabajuk.com)
Tajnik:
Andrijana Marković (Sinj, 1978.) osnovnu školu završila je u Otoku, a opću gimnaziju u Sinju. Studirala je na Fakultetu prometnih znanosti u Zagrebu. Radila je kao administrativna tajnica u pravnoj službi Ekonomskog instituta, Zagreb te u Uredu za nacionalne manjine Vlade RH kao i na poslovima grafičke pripreme i tiska. Bavi se izradom internetskih stranica i portala te grafičkim dizajnom. U slobodno vrijeme izrađuje skulpture i nakit od gline, drva i drugih prirodnih materijala. Piše pjesme i kratke priče.
Drugi članovi:
Katarina Bajuk (Mali Mihaljevec, 1943.) školovala se u Međimurju i u Zagrebu. Diplomirala je hrvatski i ruski jezik na Pedagoškoj akademiji 1966. u Čakovcu. Kao učiteljica radila je u nekoliko osnovnih škola od 1965. do umirovljenja 2007. godine. Bila je vrsnom voditeljicom izvannastavnih literarnih, recitatorskih i novinarskih aktivnosti. Njezini su učenici na školskim susretima, smotrama i natječajima dobivali nagrade, priznanja, diplome i pohvale, a radovi su im objavljivani u brojnim učeničkim zbornicima i dječjim antologijama. Od 1993. do 2006. bila je predsjednica ili članica prosudbenih povjerenstava županijskih susreta Lidrano osnovnih škola. Više je puta izlagala na stručno-znanstvenim skupovima i županijskim stručnim vijećima za učitelje hrvatskog jezika Međimurske županije. Suautorica je udžbenika Naša čitanka 7 i autorica Metodičkog priručnika za učitelje uz Našu čitanku 7 (Alfa, Zagreb, 2003.). Godine 1998. promaknuta je u zvanje učiteljice-mentorice, a 2004. u učiteljicu-savjetnicu. Za zasluge na području prosvjete predsjednik Republike Hrvatske dr. Franjo Tuđman 1999. odlikovao ju je Redom Danice hrvatske s likom Antuna Radića. U 42 godine pedagoškoga rada, u učenicima je nastojala razvijati ljubav prema hrvatskome jeziku, ljepoti materinske riječi, ljubav prema domovini, svome narodu i čovjeku uopće, utemeljenih na slobodoumlju, istinoljublju i pravdoljublju kao najvišim moralnim vrednotama.
Josip Bajuk (Karlovac, 1944.) se do gimnazijske mature školovao u Međimurju. Zvanje nastavnika fizike i tehničkog odgoja na Pedagoškoj akademiji u Zagrebu stekao je 1966., od 1964. predajući u jednoj čakovečkoj osnovnoj školi. Nakon položenog stručnog ispita, imenovan je voditeljem praktikuma i mentorom za fiziku. Nastavnički rad je od 1975. nastavio u čakovečkoj Gimnaziji, a od 1977. u Srednjoškolskom centru. Na Pedagoškom fakultetu u Rijeci 1979. stekao je zvanje profesora fizike. Za ravnatelja Srednjoškolskog centra izabran je 1991., a nakon toga za ravnatelja Gimnazije. Pročelnikom Ureda za prosvjetu, kulturu, informiranje, šport i tehničku kulturu Međimurske županije imenovan je 1993. godine. Godine 2001. preuzeo je radno mjesto tajnika na Visokoj učiteljskoj školi u Čakovcu, gdje je u svojstvu vanjskog suradnika predavao i fiziku. U nastavu fizike uveo je brojne inovacije, na najvišu razinu postavljajući zornost, eksperiment, vježbe i heuristički razgovor. Osnovao je i vodio učeničke klubove Mladi tehničari, Mladi fizičari i Mladi astronomi. Njegovi su učenici na natjecanjima redovito osvajali priznanja i nagrade. Za studente je održao brojna ogledna predavanja iz metodike fizike. Surađivao je sa Zagrebačkom zvjezdarnicom i s uredništvom časopisa Čovjek i svemir. Idejni je kreator i voditelj uzornoga dugoročnog programa razvoja prosvjete i školstva Međimurske županije. Inicirao je, elaborirao, naručivao i nadgledao kapitalnu obnovu Visoke učiteljske škole u Čakovcu, te se zalagao za njezinu integraciju u Učiteljski fakultet Sveučilišta u Zagrebu. Bio je jedan od desetak međimurskih intelektualaca koji su se prvi javno deklarirali za višestranačje i uspostavu demokratske vlasti u Hrvatskoj. Na lokalnim izborima biran je za vijećnika Gradskog vijeća Čakovca, Županijske skupštine Međimurske županije i Općinskog vijeća Sveti Juraj na Bregu. Obnašao je funkciju predsjednika Općinskog vijeća Sveti Juraj na Bregu, a sada je član Općinskog poglavarstva Sveti Juraj na Bregu. Član je i Ogranka Matice hrvatske u Čakovcu, Družbe Braće hrvatskoga zmaja te Zrinske garde Čakovec. Predsjednik Republike Hrvatske dr. Franjo Tuđman odlikovao ga je 1997. Redom hrvatskog pletera za osobit doprinos razvitku i ugledu RH i dobrobiti njezinih građana.
Tomo Vinšćak (Samobor, 1951.) kao dr. sc. etnolog na Odsjeku etnologije i kulturne antropologije Filozofskog fakulteta u Zagrebu od 1981. predaje kolegije Uvod u kulturnu antropologiju, Tradicija i suvremenost i Kulture prednje, jugoistočne i visoke Azije. Član je Hrvatskog etnološkog društva u kojem je obavljao dužnosti tajnika, potpredsjednika i predsjednika, Međunarodne unije antropoloških i etnoloških znanosti i American Anthropological Association. Kao gostujući profesor Filozofskog Fakulteta u Ljubljani predavao je Etnologiju Azije. Urednik je časopisa Studia ethnologica Croatica i Etnološka tribina. Kao student etnologije i indologije, tri je mjeseca putovao kopnom od Zagreba do Indije i natrag, popevši se među prvim Hrvatima na nepalsku Himalaju. Organizator je i/ili voditelj stručnih istraživanja Narodi i kulture Nepala i Tibeta (1993., 1999.), budističkog hodočašća na tibentasku svetu planinu Kailash (1999.), nekoliko terenskih studentskih istraživanja iz područja antropologije religije u Istre, Dalmaciji i na dalmatinskim otocima (2003. – 2005.) zatim Obredi i običaji tibetskog buddhizma (2006.), međunarodnog simpozija o šamanizmu u Motovunu (2004.), znanstvenog skupa o ostacima zajedničke indoeuropske mitološke baštine u Hrvata Perun i Trebišća na Učki u Mošćeničkoj Dragi (2005.), te projekta Sakralna interpretacija krajobraza (2008.). Objavio je 17 znanstvenih i 12 stručnih radova, 2 knjige, te više znanstveno-popularnih članaka. Bio je sudionikom i organizatorom nekoliko domaćih i međunarodnih znanstvenih skupova na kojima je uz izlaganja prikazao i svoje dokumentarno-etnološke filmove. Recenzent je i urednik više knjiga i sveučilišnih udžbenika. Izbor iz bibliografije: Vjerovanja o drveću u Hrvata: u kontekstu slavističkih istraživanja. Naklada Slap. Jastrebarsko. 2002.
Ante Rozić, dipl. redatelj
Branko Trajkov, glazbenik
Ivan Koprivčević (Bjelovar, 1969.) glazbenu je karijeru započeo kao jedan od osnivača i član kultnoga hrvatskoga etno-rock sastava Legen, a 1995., zajedno s Dunjom Knebl, Lidijom Bajuk i drugim članovima grupe Legen, pokrećući world music festival Ethno Ambient Live. Bio je urednik i voditelj emisije Stvaran svijet - ekologija duha Radio Broda. Zajedno s glazbenikom Antonom Blažinovićem, 1999. dvostruki je dobitnik hrvatske diskografske nagrade Porin za najbolji album originalne glazbe za kazalište, film i/ili tv te za najbolju originalnu vokalnu ili instrumentalnu skladbu za kazalište, film i/ili tv multimedijalne kazališne predstave Maraton Branka Brezovca, a 2001. kao član Legena za najbolju instrumentalnu skladbu. Godine 2005. dobiva nagradu za najbolju scensku glazbu kazališne predstave Arapska noć Jasmina Novljakovića na 8. susretima profesionalnih kazališta za djecu i mlade Hrvatskog centra Assitej. Radi kao skladatelj i aranžer, te kao tonski snimatelj, editor i redatelj sinhronizacije crtanih filmova. Od 2000. član je HZSU-a. Kazališni i drugi skladateljski opus za: Zapadno pristanište K. Warlikowskog, Legen, DK Gavella, Zagreb, 1998.
Ervin Bajuk (Čakovec, 1978.) televizijski je novinar i urednik. U Čakovcu je završio Opću gimnaziju. Živi u Zagrebu gdje je studirao novinarstvo i zaposlio se na Otvorenoj televiziji. Kad ne snima reportaže, prati world music i rad predstavnika hrvatske glazbene etno scene. Obožava voziti bicikl koji mu je glavno sredstvo prijevoza u automobilima prenapučenom Zagrebu.
Janko Posinovec, student prava
|
|||||||
|
|
|
|
||||